Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przyczyną wypadku drogowego
Trzebniccy policjanci prowadzili czynności na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło w sobotę 24 czerwca na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 359 w miejscowości Prusice. W wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu zderzyły się dwa samochody osobowe. Wszyscy uczestnicy zdarzenia z obrażeniami ciała trafili do szpitala. Zwracamy się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. W sobotę o godzinie 11.30 z tej przyczyny na drodze wojewódzkiej nr 359 (dawna DK 5) w miejscowości Prusice doszło do wypadku drogowego. Na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że 68-letni kierowca samochodu marki Toyota włączając się do ruchu z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa kierującej audi, która jechała drogą wojewódzką w stronę Trzebnicy. W wyniku zdarzenia 68-letni mieszkaniec naszego powiatu, kierująca audi 37-letnia mieszkanka powiatu gryfickiego oraz pasażerka z obrażeniami ciała trafili do szpitala w Trzebnicy.
Dalsze postępowanie szczegółowo wyjaśni przebieg i okoliczności tego wypadku drogowego.
Trzebniccy policjanci przypominają. Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze.
Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:
- zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
- na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu,
- z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
- na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
- na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
- na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
- pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.
st. asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica