Bieżące informacje

Ostrzegamy przed oszustami !!!

Data publikacji 19.12.2022

Kolejna osoba padła ofiarą oszustwa. 63-letnia mieszkanka powiatu trzebnickiego odebrała telefon od rzekomego konsultanta z propozycją zainwestowania i pomnożenia swoich oszczędności. Kobieta postępowała zgodnie z otrzymywanymi poleceniami, a efekt końcowy był taki, że straciła ponad 31 tysięcy złotych. Trzebniccy policjanci po raz kolejny ostrzegają i przypominają - jeżeli nawiąże z Tobą kontakt osoba, która będzie proponowała szybki zysk oraz zainstalowanie oprogramowania na komputerze czy telefonie - ZAWSZE zachowaj czujność i zdrowy rozsądek! To może być oszust!

W piątek 16 grudnia do trzebnickiej komendy zgłosiła się 63-letnia mieszkanka naszego powiatu, która padła ofiarą oszustwa. Kobieta oświadczyła, że oszust wykorzystując dostęp do jej konta bankowego, dokonał nieautoryzowanej wypłaty środków pieniężnych na kwotę ponad 31 tysięcy złotych.

Mundurowi ustalili, że wszystko zaczęło się w lipcu tego roku. Wtedy to kobieta miała zainwestować pieniądze w akcje, po przeprowadzonej rozmowie telefonicznej z osobą podającą się za brokera. Po przelaniu środków na wskazane konto otrzymała informację z banku, że prawdopodobnie padła ofiarą oszustwa. 

W czwartek 15 grudnia do mieszkanki naszego powiatu zadzwoniła kobieta podająca się za pracownika firmy maklerskiej. Zaproponowała jej dalszą współpracę i przedstawiła propozycję inwestycji środków pieniężnych na giełdzie, ponieważ jej środki, które przelała w lipcu pomnożyły się do kwoty 10 tysięcy złotych. 63-latka odmówiła i poinformowała, że chciałaby się wycofać ze współpracy. Aby to uczynić seniorka została namówiona do zainstalowania na swoim telefonie oprogramowania. Nieświadoma zagrożenia kobieta podała dane osobowe, numer konta oraz hasło, wtedy oszustowi otworzyła się furtka, wszedł w posiadanie danych konta bankowego oraz mógł wykonywać na nim operacje. W rezultacie oszust wziął pożyczkę na kontro kobiety, a gdy pieniądze trafiły na jej rachunek ten wyprowadził je z konta. Dodatkowo wszystkie oszczędności zniknęły.  

Po zakończonej rozmowie mieszkanka naszego powiatu otrzymał sms-a z banku z informacją o wykonanych przelewach. Wtedy dopiero kobieta zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa. 

Najpopularniejsze metody działania przestępców:

  • Udostępnienie pulpitu: chcesz zainwestować oszczędności z szybką gwarancją zysku i w tym celu udostępniasz pulpit swojego komputera pracownikowi firmy inwestycyjnej - uważaj to oszustwo! To jeden z najnowszych sposobów działania osób pragnących pozbawić nas pieniędzy. Podszywając się pod firmę zajmującą się inwestowaniem kapitału w różnego rodzaju kruszce, papiery wartościowe czy akcje giełdowe, oszuści proszą nas o zainstalowanie aplikacji, która umożliwi im zdalny dostęp do naszego pulpitu – oczywiście oficjalnie jest to potrzebne do obsługi naszej inwestycji. Możliwe, że początkowo nawet zarobisz, ale w ostatecznym rozrachunku przestępcy pozbawią Cię oszczędności życia.
  • SMS o dopłacie do zamówionej paczki: oczekujesz na przesyłkę, która została opłacona i otrzymujesz wiadomość o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty do zamówionej paczki. Klikasz w załączony do SMS-a link, który przekierowuje na stronę logowania do konta bankowego. Jeśli się zalogujesz w celu uiszczenia rzekomej dopłaty, narażasz się na przechwycenie swoich danych wrażliwych. Ich dostanie się w niepowołane ręce, może skutkować „wyczyszczeniem” konta ze środków pieniężnych.
  • Formularz z popularnego serwisu sprzedażowego: przestępcy wysyłają do osób sprzedających towar na jednej z bardziej znanych platform sprzedażowych informację, że chcą zakupić dany produkt i następnie przekazują link, dzięki któremu rzekomo będzie możliwe otrzymanie zapłaty za zbyty przedmiot. Sprzedający musi tylko wypełnić formularz, w którym należy podać numer swojej karty kredytowej, aby pieniądze mogły wpłynąć na konto. Oczywiście przekazanie danych zabezpieczających kartę przed nieupoważnioną transakcją kończy się utratą pieniędzy.

st. asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica

Powrót na górę strony