Trzebniccy policjanci radzą, jak przygotować swój samochód do zimy
Już za chwilę spadnie pierwszy śnieg, a nawierzchnia jedni zrobi się śliska, pojawi się pośniegowe błoto, marznący deszcz, warunki atmosferyczne będą bardzo zmienne. Oznacza to, że kierowcy mają coraz mniej czasu na przygotowanie się do zimy. Niestety, nie każdy pamięta o odpowiednim przygotowaniu technicznym swojego pojazdu przed nadchodzącymi mrozami. A przecież to bardzo ważne, bo od tego często zależy nasze bezpieczeństwo.
Trzebniccy funkcjonariusze apelują aby wcześniej przygotować się do zimy, aby opady śniegu, marznącego deszczu czy pojawienie się na nawierzchni jezdni błota pośniegowego nie było dla nas zaskoczeniem. Jak podkreślają funkcjonariusze drogówki, odpowiednie przygotowanie auta połączone z rozsądną jazdą gwarantuje, że podczas zimy nie spotka nas żadna nieprzyjemna niespodzianka na drodze.
Pamiętajmy o kilku prostych zasadach, jak zadbać o swój pojazd przed zimą.:
1. Wymieńmy opony na zimowe.
Opony zimowe różnią się już na pierwszy rzut oka wyglądem od opon letnich. Charakterystyczna rzeźba bieżnika sprawia, że opony te zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg.
Przy wymianie opon pamiętaj!
- Sprawdź właściwe ciśnienie
- Wyważenie koła
- Głębokość bieżnika - Przepisy prawa mówią, że minimalna dozwolona głębokość wynosi 1,6 mm. Tę wartość powinniśmy traktować jedynie orientacyjnie. Trzeba pamiętać, że aby opona zimowa skutecznie spełniała swoją funkcję, jej bieżnik musi posiadać przynajmniej 4 mm głębokości. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy więc pomyśleć o nowym komplecie ogumienia zimowego, dużo wcześniej niż przy granicznych 1,6 mm.
- Zbieżność kół
- Rok produkcji opony - Nie ma regulacji dotyczącej wieku stosowanych opon, jednak zaleca się ich wymianę najpóźniej po okresie 5 lat. O przybliżonej dacie produkcji opony informuje trzy- lub czterocyfrowa liczba umieszczona na boku.
2. Sprawdźmy oświetlenie swojego pojazdu.
Jesień i zima to czas, kiedy wcześnie zapada zmrok i pogarszają się warunki atmosferyczne, sprawne, prawidłowo wyregulowane światła nabierają szczególnego znaczenia. Między innymi pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę znajdującą się na drodze czy też pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Dobrym pomysłem jest mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby wymienić je jak najszybciej.
3. Zadbajmy o odpowiedni poziom płynów w silniku.
Kierowca musi pamiętać, aby wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, który nie zamarza w niskich temperaturach. Kolejno należy sprawdzić, czy w silniku nie brakuje oleju i płynu do chłodnicy.
4. Sprawdźmy, czy akumulator jest sprawny.
Stary, nienaładowany akumulator może odmówić posłuszeństwa kiedy temperatury spadną poniżej zera, lepiej więc zawczasu sprawdzić, czy nie należy go wymienić.
5. Przed podróżą wyjdź 5-10 minut wcześniej i odśnież samochód z zalegającego na nim śniegu i lodu.
Poruszając się pojazdem kierowca musi mieć także zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji, a także oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. W zaistniałej sytuacji niedopuszczalne jest poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym.
6. Dostosuj prędkość oraz jazdę do panujących warunków atmosferycznych.
Szczególnie w okresie zimowym powinniśmy prędkość jazdy dopasować do warunków panujących na drodze, a także zachować większy niż zwykle odstęp od pojazdu poprzedzającego, aby mieć więcej czasu i miejsca na hamowanie.
7. Bezpiecznie włączaj się do ruchu i ustępuj pierwszeństwa przejazdu – kilka sekund cierpliwości uchroni Cię przed kolizją lub wypadkiem.
8. Sygnalizuj odpowiednio wcześniej planowane manewry na drodze.
9. Bądź spokojny podczas podróży i staraj się przewidzieć zachowania innych uczestników ruchu oraz stosuj zasadę „ograniczonego zaufania” – przed nami pojazdem może poruszać się osoba, która nie ma jeszcze doświadczenia w technice jazdy zimą.
10.Zachowuj bezpieczną odległość od poprzedzającego Cię samochodu
11. Unikaj brawury i nie przeceniaj własnych możliwości za kierownicą.
Odpowiednie przygotowanie naszego pojazdu przed zimą, połączone z rozsądną jazdą, to gwarancja bezpieczeństwa dla samego kierującego, jak i dla jego bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego.
st. asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica