2 promile alkoholu i cofnięte uprawnienia do kierowania nie stanęły na przeszkodzie aby wsiąść za kółko
Pomimo licznych policyjnych akcji oraz surowych kar w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy decydują się na jazdę po alkoholu. Przykładem takiego zachowania może być 35 – letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego, który kierował samochodem pomimo cofniętych uprawnień, a badanie wykazało 2 promile w jego organizmie. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje teraz sąd.
Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności, a zwłaszcza o nie wsiadanie za kierownice pojazdu po wcześniejszym spożyciu alkoholu, zdarzają się przypadki świadczące o całkowitej nieodpowiedzialności niektórych użytkowników dróg.
W niedzielę 6 listopada przed godziną 10.00 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego trzebnickiej komendy zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Renault. Kierującym był 35 – letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do kierowania, a co gorsze był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało 2 promile alkoholu w organizmie.
Postępowanie jest w toku, a sprawa znajdzie swój finał w trzebnickim sądzie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.
Trzebniccy policjanci przypominają.
Organem właściwym do wydania decyzji o cofnięciu uprawnień jest starosta. Decyzję taką wydaje się w trzech sytuacjach. W przypadku:
- stwierdzenia braku zdolności do kierowania pojazdem (najczęściej będzie to pogorszenie stanu zdrowia),
- naruszenia przez kierowcę przepisów ( ta okoliczność dotyczy kierowców, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych),
- orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów.
Prowadzenie pojazdu pomimo cofniętych uprawnień jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Policjanci apelują i przypominają, że alkohol negatywnie działa na organizm człowieka. Tracimy zdolność koncentracji i poczucie rzeczywistości. Zdecydowanie wydłuża się zdolność oceny sytuacji i czas reakcji. Nigdy nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu! Pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica