Bieżące informacje

Seniorzy stracili pieniądze, bo uwierzyli oszustowi podającemu się za policjanta

Data publikacji 28.10.2022

W czwartek 27 października przestępcy znowu podjęli próbę wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Schemat działania zawsze jest podobny. Dzwonią, opowiadają o wypadku kogoś z rodziny lub przedstawiają się jako policjant i wyłudzają pieniądze. Właśnie w ten sposób oszukane zostało małżeństwo z powiatu trzebnickiego, które oszustom przekazało 55 tysięcy złotych. Pomimo licznych apeli Policji o zachowanie czujności, seniorzy nadal przekazują pieniądze nieznanym osobom.

Podobnie jak w innych tego typu zdarzeniach, wszystko zaczęło się od wykonania połączenia na telefon stacjonarny. W godzinach popołudniowych zadzwonił mężczyzna podający się za „policjanta”. Oszust poinformował seniora, że syn spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego kobieta w ciąży została przewieziona do szpitala i walczy o życie. Twierdził również, że synowi grozi teraz od 8 do 12 lat więzienia. Następnie policjant przekazał informację, że jeżeli chcą pomóc, to muszą przekazać natychmiast pieniądze w kwocie 80 tysięcy złotych w ramach poręczenia majątkowego i nikomu o tym nie mówić. Prowadzący rozmowę 67 – latek wraz z żoną natychmiast zgodzili się przekazać pieniądze i przyznali się, że w domu mają 55 tyś. 

Niczego nieświadomi seniorzy będąc w stałym kontakcie z oszustem udali się na teren Wrocławia w celu przekazania pieniędzy. W międzyczasie otrzymali informacje, że pieniądze zostaną odebrane przez aplikantkę, ponieważ adwokat udał się już do sądu. 

O tym, że cała historia o wypadku to fikcja zorientowali się w momencie, kiedy do ich mieszkania przyszedł wnuk. To wtedy z jego telefonu 64 – letnia kobieta zadzwoniła do syna, który był cały i zdrowy.

Policjanci po raz kolejny przypominają, ofiarami oszustów padają przede wszystkim osoby starsze, samotne. Złodzieje podają się za wnuczków, siostrzeńców, czasem policjantów lub prokuratorów.

Oszuści najczęściej opowiadają o wypadkach drogowych, których sprawcami są ich bliscy, przekazują informację, że jedynym sposobem na "załatwienie" sprawy i uniknięcie odpowiedzialności jest przekazanie pieniędzy. 

Trzebniccy policjanci ostrzegają, oszust stara się zdobyć zaufanie, wpływa na emocje i prosi o dyskrecję. Wykonuje wiele połączeń telefonicznych, by wywołać presję na ofierze i uniemożliwić jej skontaktowanie się z rodziną oraz potwierdzenie informacji, na przykład o rzekomym "wypadku", któremu uległa bliska osoba lub go spowodowała. Informuje, że przyśle znajomego, adwokata, gdyż nie może się stawić osobiście po odbiór gotówki.

Co zrobić, gdy będziemy w takiej sytuacji?

  1. Dajmy sobie czas do namysłu. Zweryfikujmy informację. Zadzwońmy do bliskich.
  2. Jeżeli będziecie mieli Państwo wrażenie, że ktoś próbuje Was oszukać natychmiast powiadomcie o tym Policję. Przekażcie dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.
  3. Nigdy, pod żadnym pozorem nie powierzajcie swoich pieniędzy obcym osobom. Nie wpuszczajcie do domu nieznanych Wam osób.

W przypadku otrzymania telefonu od obcej osoby z prośbą o przekazanie pieniędzy, dzwońmy do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy, bezpośrednio pod numer 47 872 42 00 , 47 872 42 22 lub numer alarmowy 112. Prawdziwi policjanci przyjadą na miejsce i sprawdzą sytuację.

asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica

Powrót na górę strony