„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” - debata społeczna
O bezpieczeństwie należy rozmawiać, a celem każdego spotkania z seniorami jest podniesienie ich świadomości oraz przybliżanie podstawowych zasad unikania zagrożeń. Chodzi przede wszystkim o uczulanie na kwestie oszustów. Przeprowadzona debata umożliwiła przybliżenie uczestnikom działania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacji „Moja Komenda”.
W dniu 13 października br. o godzinie 11.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej „Multiteka” w Prusicach przy ul. Żmigrodzkiej 43 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy oraz Posterunku Policji w Prusicach przy współpracy z Centrum Usług Społecznych przeprowadzili debatę pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.
Celem organizowanych debat jest przede wszystkim dotarcie funkcjonariuszy Policji do mieszkańców i wysłuchanie ich uwag oraz sugestii na temat bezpieczeństwa i ewentualnych działań, które Policja powinna podjąć, aby stale dążyć do poprawy stanu bezpieczeństwa mieszkańców.
Właśnie taki przebieg miało wczorajsze spotkanie. Debatę rozpoczął I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Trzebnicy nadkom. Piotr Huzar, który po przywitaniu uczestników wprowadził seniorów w omawiany temat oraz przedstawił strukturę organizacyjną jednostki. Następnie głos zabrał Kierownik Posterunku Policji w Prusicach st. asp. Artur Maziarz, który omówił funkcjonowanie posterunku. Do dyspozycji zgromadzonych gości byli również policjanci tj. asp. szt. Mariusz Błoński, sierż. szt. Bartosz Hołys oraz st. sierż. Karol Cyndecki, którzy na co dzień pełnia służbę na terenie gminy Prusice w Zespole ds. Prewencji.
W dalszej części spotkania głos zabrała policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy, która przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej edukowała seniorów jak ustrzec się przed oszustami, którzy często wybierają osoby starsze i samotne jako swoje ofiary. Głównym celem spotkania było uświadomienie starszych osób i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „ na wnuczka”, „na policjanta/prokuratora”, „na pracownika socjalnego”, „pracownika banku” czy „na węgiel”. Seniorzy mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób przestępcy wyłudzają pieniądze i jak należy zachować się w takich sytuacjach. Treści teoretyczne, przeplatane były realnymi przykładami zdarzeń, do których doszło ostatnio na terenie powiatu trzebnickiego.
Przeprowadzona debata umożliwiła przybliżenie uczestnikom działania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacji „Moja Komenda”, stanowiących wsparcie policji na rzecz diagnozowania aktualnych zagrożeń.
Na zakończenie rozpoczął się najważniejszy element debaty, czyli dyskusja. Każdy z jej uczestników mógł wyrazić swoja opinię, podzielić się swoimi spostrzeżeniami i sugestiami z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.
Wszystkim obecnym dziękujemy za udział w debacie. Takie spotkania pozwalają nam na poznanie i wypracowanie wspólnych działań służących poprawie bezpieczeństwa naszych mieszkańców.
asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica