Oszustwo na „ BLIK „ - trzebniccy policjanci apelują. Zachowaj ostrożność!
Policjanci z trzebnickiej komendy ostrzegają przed metodą wyłudzania pieniędzy przy wykorzystaniu kodu „BLIK”. Oszuści podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracają się z pilną prośbą o pożyczkę. Wczoraj mieszkaniec naszego powiatu dał się oszukać właśnie w ten sposób. Pamiętajmy, że nie należy nikomu przekazywać kodów do płatności mobilnych.
Na czym polega oszustwo metodą na BLIK?
Oszuści podszywają się pod znajomego, którego mamy w swoich kontaktach na portalu społecznościowym. Następnie wysyłają nam wiadomość z prośbą o pożyczenie pieniędzy ponieważ znajdują się w trudnej sytuacji np. nie mogą opłacić przesyłki, nie maja pieniędzy na bilet lub zgubili portfel. Znajomy obiecuje, że odda pieniądze jeszcze tego samego dnia albo następnego. Pożyczka jest „prosta”, a oszust nie prosi nigdy o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod BLIK do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze.
Wczoraj policjanci z Wydziału Kryminalnego trzebnickiej komendy przyjęli zawiadomienie o oszustwie dokonanym za pośrednictwem aplikacji Messenger. 25 – letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego otrzymał wiadomość od swojego kolegi z prośbą o pożyczkę pieniędzy na opłacenie zamówienia. Mężczyzna chcąc pomóc w potrzebie znajomemu przesłał mu kod BLIK. Po otrzymaniu pieniędzy znajomy ponowił prośbę jeszcze dwukrotnie. Niczego nie świadomy mężczyzna ponownie przesłał pieniądze w ten sam sposób ponieważ był pewny, że jeszcze tego samego dnia wieczorem pieniądze zostaną u zwrócone.
Po chwili do jego mieszkania przyszedł kolega, z którym prowadził pisemną korespondencję. Poinformował go, że nieznana mu osoba włamała się na jego konto, z którego wysyłała wiadomości z prośbą o drobne pożyczki, a informację taką otrzymał już od kilku znajomych. Dopiero wtedy mężczyzna zorientował się, iż padł ofiarą oszusta. Suma pieniędzy jaką stracił poszkodowany to łącznie 2000 złotych.
Pamiętajmy, aby nie paść ofiarę oszustów należy bezwzględnie weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam niewiele czasu, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu, a nie oszustowi przekazujemy pieniądze.
asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica