Bieżące informacje

Odpowie za zaśmiecanie lasu

Data publikacji 30.08.2022

Wniosek o ukaranie został skierowany przeciwko mieszkance powiatu trzebnickiego, która próbowała pozbyć się odpadów w lesie w gminie Zawonia. Kobieta nie była świadoma, że na miejscu pozostał ślad pozwalający na jej odnalezienie. Jeszcze tego samego dnia śmieci zostały uprzątnięte.

W połowie sierpnia br. policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące ujawnienia znacznej ilości śmieci w lesie w gminie Zawonia. Zgłaszający poinformował, że w trakcie spaceru ujawnił znaczną ilość porozrzucanych odpadów.

Na miejsce udali się policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego trzebnickiej jednostki, którzy na miejscu ustalili, że są to odpady zmieszane. W trakcie prowadzonych czynności ustalili miejsce pochodzenia śmieci oraz sprawcę. 

Sprawcę zgubiło przede wszystkim pozostawione w śmieciach informacje zawierające dane osobowe oraz adres do korespondencji. Mundurowi udali się pod wskazany adres, gdzie drzwi otworzyła im kobieta.

Mieszkanka powiatu trzebnickiego nie przyznała się do popełnienia wykroczenia jednak od razu zobowiązała się do uprzątnięcia wszystkich odpadów.

Za tak naganne zachowanie decyzja funkcjonariuszy mogła być tylko jedna. Wobec 42 – letniej kobiety Zespół ds. Wykroczeń trzebnickiej komendy skierował wniosek o ukaranie do sądu. 

Trzebniccy policjanci przypominają. Wyrzucanie śmieci do lasu jest zabronione prawem. 

Artykuł 162 Kodeksu wykroczeń mówi, że: 

"§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany. 

§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny. 

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę — do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.". 

Pamiętajmy o tym, że dzikie wysypiska śmieci, na które trafiają zarówno odpady z gospodarstw domowych, materiały budowlane, zużyty sprzęt AGD, jak również podzespoły samochodowe, niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego, od pożarów lasów począwszy, a skończywszy na skażeniu gleby czy zagrożeniu dla życia zwierząt. 

Osoby, które są świadkami wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach, powinny poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższą jednostkę Policji. Należy zapamiętać jak najwięcej informacji identyfikujących sprawce np. tablicę rejestracyjną samochodu. Pomocne może okazać się również precyzyjne podanie godziny i miejsca zdarzenia.

Informacje o nielegalnych wysypiskach można zgłaszać Policji za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Właściwe postępowanie z odpadami, zgodne z obowiązującymi przepisami ma na celu nie tylko dbałość o środowisko, ale również troskę o zdrowe warunki życia dla wszystkich mieszkańców. 

asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica
 

Powrót na górę strony