Bieżące informacje

Kolejna osoba oszukana. Tym razem oszuści wykorzystali metodę „na prokuratora”

Data publikacji 26.08.2022

Kolejna mieszkanka powiatu trzebnickiego została oszukana. Ty razem oszuści działali metodą „na prokuratora”. Nakłonili pokrzywdzoną do przekazania swoich oszczędności oraz zaciągnięcia trzech kredytów pod pretekstem udziału w akcji mającej na celu schwytanie złodziei na gorącym uczynku. Kobieta współpracowała z oszustami kilka dni i łącznie straciła ponad 70 tysięcy złotych. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi. Pamiętajmy o tym, że prokurator i funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie ani nie każą przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe.

Do jednej z mieszkanek powiatu trzebnickiego zadzwonił telefon, męski głos w słuchawce przedstawił się z imienia, nazwiska oraz z pełnionej funkcji „prokuratora generalnego”. Mężczyzna poinformował kobietę, że oszuści są w posiadaniu jej fałszywego dowodu osobistego i chcą na jej konto zaciągnąć pożyczki. W ten sposób nakłonił poszkodowaną na wypłacenie swoich oszczędności z konta bankowego. Podał również pełną instrukcję, w jaki sposób kobieta ma zabezpieczyć swoje pieniądze. Oczywiście według oszusta „prokuratora” jedyną bezpieczną metodą uratowania oszczędności emerytki było wpłacenie ich na podane przez niego konto. Poszkodowana udała się do banku, wypłaciła oszczędności, cały czas utrzymując kontakt telefoniczny z oszustem. Kobieta instruowana przez rzekomego „prokuratora generalnego” przesłała pieniądze przekazem pocztowym na wskazane jej konto. Seniorka współpracowała z „fałszywym prokuratorem” przez trzy dni. Miało to na celu schwytanie złodziei na gorącym uczynku. Jakby tego było mało 63- letnia kobieta zaciągnęła trzy kredyty, z których pieniądze również przekazała na wskazane przez oszustów konto.

W trakcie rozmów „prokurator” wywierał na poszkodowanej presję, informując, że przestępcy, których pomaga zatrzymać mogą zrobić krzywdę jej oraz jej rodzinie dlatego też nie może nikogo poinformować o prowadzonej akcji. 

Mieszkanka powiatu trzebnickiego była przekonana, że pomogła prokuraturze w ujęciu oszustów i uratowała swoje oszczędności. Niestety wpłacając pieniądze na konto oszusta, straciła je. Suma strat jakie poniosła niczego nie świadoma kobieta to ponad 70 tysięcy złotych.

Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z obcymi.

Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za prokuratorów, policjantów, dawno niewidzianych wnuków nie muszą zakończyć się naszą finansową stratą.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za policjanta, prokuratora, członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.

Pamiętaj !!! Prokurator, Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. 

Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Wykorzystujmy okoliczności np. rodzinne spotkania, święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności. 

asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica
 

Powrót na górę strony