Bieżące informacje

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – prosta w obsłudze

Data publikacji 13.07.2022

Notorycznie przekraczana prędkość, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, nieprawidłowe parkowanie. To tylko niektóre zachowania, których jesteśmy świadkami zbyt często. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Nic trudnego, KMZB jest prosta w obsłudze.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które internauci mogą wykorzystać do określania problemów związanych z sytuacjami drogowymi i porządkowymi. Dzięki informacjom od mieszkańców można w jeszcze efektywniejszy sposób zarządzać patrolami i wpływać na poprawę bezpieczeństwa. Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie. Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112. 

Jak nanieść zgłoszenie?

Nic prostszego, wystarczy wejść na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po załadowaniu się strony zobaczymy mapę Polski. Klikamy plusik (+) w lewym dolnym rogu i wyświetlony zostanie cały katalog spraw, które możemy głosić za pomocą platformy. Należą do nich między innymi:  grupowanie się małoletnich, przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, dzikie wysypiska, zła infrastruktura drogi, dzikie wysypiska oraz inne kategorie. Można dodać samo zgłoszenie, ale zachęcamy do tego, aby krótko opisać występujący problem. Kiedy opiszemy zgłoszenie może nam to pomóc w rozpoznaniu sprawy.

Można również dodać plik w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.

Co się dzieje później z moim zgłoszeniem?

Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci weryfikują je. Trafia ono do Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy lub do jednego z dwóch Komisariatów czy posterunku. Sprawą zajmą się funkcjonariusze, którzy obsługują dany rejon. Zgłoszenie sprawdzą policjanci służby patrolowej, dzielnicowi albo ruchu drogowego. Na miejscu zweryfikują prawdziwość zgłoszenia i jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia – zmienią jego status na „potwierdzone”. Wówczas kolor naszego zgłoszenia zmieni się z zielonego na czerwony. Od tego momentu policjanci rozpoczną czynności, które będą zmierzały do wyeliminowania zagrożenia. Oczywiście podjęte działania będą zależeć od konkretnej sytuacji. Jak tow wygląda, na przykład jeżeli zaznaczymy przekroczenie prędkości to na miejsce zostanie skierowany partol Wydziału Ruchu Drogowego w tym trzebnickiej grupy SPEED z miernikami prędkości i wideorejestratorami. Będą dyscyplinować osoby, które nadmiernie przekraczają obowiązującą w tym miejscu prędkość. Policjanci mogą wdrożyć działania polegające na wnioskach o zmianę oznakowania lub o zamieszczenie progów zwalniających. Wszystkie decyzje poparte są doświadczeniem i podejmowane są po wnikliwym zbadaniu danego problemu.

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica

Powrót na górę strony