Bieżące informacje

UWAGA OSZUŚCI NADAL DOKONUJĄ PRZESTĘPSTW ! MYŚLAŁA, ŻE PIENIĄDZE PRZEKAZUJE PRACOWNIKOWI BANKU – W TEN SPOSÓB STRACIŁA 155 TYS. ZŁ

Data publikacji 14.09.2021

Policjanci w całym kraju nieustannie ostrzegają przed oszustwami dokonywanymi metodą „na policjanta”, „na prokuratora” czy „na pracownika banku”. Niestety nadal niektóre osoby dają się nabrać na opowiadaną przez telefon historię, za pomocą której przestępcy wyłudzają ich oszczędności. Wczoraj jedna z mieszkanek Trzebnicy oddała oszustowi 155 tys. złotych z myślą, że przekazane środki nie trafią dzięki temu w ręce bankowych oszustów. Apelujemy o szczególną ostrożność i rozwagę w sytuacji, gdy ktokolwiek prosi nas o przekazanie środków finansowych. Tylko w ten sposób możemy uniknąć stania się ofiarą tego typu przestępstw.

Pomimo wielu apeli, kampanii społecznych i komunikatów informujących o przestępstwach dokonywanych na szkodę seniorów, oszuści nie ustają w swoich działaniach mających na celu pozbawienie jak największej liczy osób ich pieniędzy. Poszkodowani zostają w ten sposób zazwyczaj ludzie starsi, mieszkający samotnie, schorowani, którzy są ufni i dają się w prosty sposób zmanipulować. O tym, jak działają przestępcy i jak łatwo stać się ich ofiarą,niestety przekonała się wczoraj również 33-letnia trzebniczanka, która była przekonana, że jej 155 tys. złotych podjęte z „zagrożonego” konta bankowego bezpiecznie wpłaci na wskazane przez oszusta konto.

Cała historia zaczęła się w sposób charakterystyczny dla tego typu przestępstw. Mężczyzna podający się za pracownika banku telefonicznie powiadomił kobietę o tym, że jej środki finansowe znajdujące się na obecnym koncie bankowym są zagrożone i aby je „uratować” przed kradzieżą musi wpłacić je po natychmiastowym pobraniu na inne wskazane przez oszusta konto.

Apelujemy, aby nie nabierać się na historie, które nieznana osoba przekazuje nam przez telefon. Nawet te najbardziej wiarygodne należy za każdym razem sprawdzić, kończąc połączenie i wybierając numer do członka rodziny czy do najbliższej jednostki policji. Informujmy naszych rodziców i dziadków o potencjalnych zagrożeniach. Nauczmy seniorów większej ostrożności w podejmowaniu decyzji dotyczących przekazywania środków finansowych.

Pamiętajmy, że policjanci, prokuratorzy, pracownicy banku nigdy nie proszą o pieniądze i nie informują o planowanych działaniach.


 

Powrót na górę strony