TRZEBNICCY POLICJANCI APELUJĄ DO OSÓB STARSZYCH– UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW
Oszustwa metoda na „wnuczka”, na „policjanta” to bardzo poważny problem dotyczący przede wszystkim osób w podeszłym wieku, którym grozi utrata oszczędności całego życia. Dlatego trzebniccy policjanci apelują o ostrożność.
Coraz częściej osoby starsze nie dają się oszukać tzw. wnuczkom, fałszywym policjantom czy też fałszywym administratorom. Nie mniej jednak nadal odnotowujemy tego typu przestępstwa. Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i przy wykorzystaniu różnych metod. Niejednokrotnie wykorzystują tzw. „dobre serce” kochanej babci czy kochanego dziadka. Bardzo często oszuści podszywają się pod pracowników służby zdrowia, pracowników urzędów, administratorów, policjantów.
Metoda „na wnuczka”, „na policjanta” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnuczkiem, synem jak również podają się za przyjaciół osób bliskich ich rodzinie. Oszuści często korzystają z książek telefonicznych, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Tak prowadzi rozmowę, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że to naprawdę jest ktoś bliski z rodziny i faktycznie jest tą osobą za która się podaje. Gdy osoba oszukiwana ma wątpliwości, co do tożsamości dzwoniącego oszuści często stosują szantaż emocjonalny np. płaczą, błagają o pomoc. Niejednokrotnie przedłużają rozmowę po to aby osoba starsza sama wymieniła imię wnuczka.
PAMIĘTAJMY OSZUŚCI TO NIE TYLKO MĘŻCZYŹNI!!!
Oszuści niejednokrotnie pod pozorem nagłego nieszczęścia np. choroby, wypadku samochodowego zwracają się z prośba o natychmiastową pomoc finansową. Następnie proszą o przygotowanie pieniędzy do odbioru z mieszkania ofiary albo nawet wspólne wyjście do udziału banku, aby wypłacić pieniądze.
Pamiętajmy również, że jeżeli ktoś bliski z rodziny np. ulegnie wypadkowi samochodowemu niemożliwością jest aby policjant przyszedł i poprosił Was o pieniądze!!!
Pamiętajmy przede wszystkim:
1. Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomym.
2. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że może dojść do oszustwa natychmiast powiadom odpowiednie służby 997 lub 112 (z telefonów komórkowych).
Komenda Powiatowa Policji w Trzebnicy
nr telefonu bezpośrednio do dyżurnego 47 87 242 00, 47 87 242 22
3. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz! Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub przyjaciół.
4. Przerwij rozmowę z nieznajomym i natychmiast skontaktuj się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania „tragicznej informacji, która miała być powodem pożyczki.
5. Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomego obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.
WSZELKIE TELEFONICZNE PROŚBY O PIENIĄDZE GROŻĄ UTRATĄ OSZCZĘDNOŚCI.
asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica
tel: 694-438-826