Stop hejtowi – wspólna lekcja szacunku w Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie
W Powiatowym Zespole Szkół w Żmigrodzie w dniu 1 kwietnia odbyła się ważna prelekcja poświęcona zjawisku hejtu oraz jego konsekwencjom. W spotkaniu uczestniczyli zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, co podkreśliło, jak istotna jest wspólna edukacja i dialog międzypokoleniowy w zakresie bezpieczeństwa w sieci i codziennym życiu.
Podczas spotkania omówiono, czym jest hejt, jakie może przyjmować formy oraz jakie niesie skutki – zarówno dla osób nim dotkniętych, jak i jego sprawców. Zwrócono uwagę na rosnącą skalę problemu w przestrzeni internetowej, gdzie anonimowość często sprzyja przekraczaniu granic i braku odpowiedzialności za słowa.
Prowadzący prelekcję podkreślili, jak ważna jest empatia, szacunek oraz umiejętność reagowania na niewłaściwe zachowania. Uczestnicy dowiedzieli się również, gdzie szukać pomocy w sytuacjach związanych z przemocą słowną oraz jakie kroki można podjąć, aby skutecznie przeciwdziałać hejtowi. Szczególny nacisk położono na rolę rodziców w budowaniu właściwych postaw u dzieci oraz kontrolowaniu ich aktywności w sieci.
Spotkanie miało charakter otwartej rozmowy – uczestnicy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami oraz zadawali pytania, co pozwoliło na lepsze zrozumienie problemu i wspólne wypracowanie sposobów jego ograniczania.
Tego typu inicjatywy są niezwykle ważne w budowaniu świadomości społecznej i kształtowaniu właściwych postaw już od najmłodszych lat. Współpraca szkoły, rodziców oraz służb to klucz do skutecznego przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, takim jak hejt.
Słowa mają ogromną moc – mogą budować, ale też ranić. Reagujmy na hejt, uczmy dzieci szacunku i odpowiedzialności, a przede wszystkim bądźmy dla siebie życzliwi – zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym.
asp. Lidia Łynko
KPP w Trzebnicy
