Bieżące informacje

Mieszkaniec powiatu trzebnickiego oszukany metodą „na kryptowaluty”. Policjanci kolejny raz apelują o stosowanie zasady ograniczonego zaufania

Data publikacji 10.04.2025

Inwestycja miała być zupełnie bezpieczna, kwota wpłaty niewielka, a zysk ogromny. Początkowo wszystko właśnie tak wyglądało. Ostatecznie mieszkaniec naszego powiatu stracił ponad 12 tysięcy złotych. Trzebniccy policjanci apelują o rozsądek. Nie ulegajmy złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania!

55-letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego powiadomił policjantów o oszustwie na jego szkodę. Mężczyzna wyjaśnił, że w ubiegłym roku zainteresował się ofertą firmy internetowej zajmującej się handlem kryptowalutami oraz inwestowaniem w giełdę. Kliknął w artykuł po czym otworzył się arkusz rejestracyjny, gdzie wpisał wszystkie swoje dane łącznie z numerem telefonu. Następnie zainwestował 100 złotych. Na stronie firmy widział swoje konto giełdowe, na którym mnożyły się pieniądze. 

Wczoraj, niespełna rok po dokonaniu rejestracji skontaktowała się z nim telefonicznie kobieta. Zaproponowała 55-latkowi wypłatę pieniędzy na co się zgodził. Jednak, aby to zrobić na jego skrzynkę mailową został przesłany link, w który kliknął. Wtedy został przekierowany na stronę banku, gdzie zobaczył kwotę 9 tysięcy dolarów. W międzyczasie będąc przez cały czas w kontakcie z kobietą zatwierdził dwa przelewy. Kiedy zalogował się na swoim koncie bankowym zobaczył, że zniknęło z niego ponad 12 tysięcy złotych. Wtedy zorientował się, że został oszukany. 

Policjanci przypominają, by zachować szczególną ostrożność podczas inwestowania pieniędzy – szczególnie w kryptowaluty. Nie pierwszy już raz okazało się bowiem, że szybki zysk, to tylko zachęta do dalszego inwestowania. Zazwyczaj w każdym przypadku tego typu oszustwa sytuacja wygląda bardzo podobnie. By nie narazić się na straty, trzebniccy policjanci przestrzegają, by już przed pierwszym przelewem dobrze sprawdzić, czy giełda, na której chcemy inwestować, w ogóle istnieje i nie kierować się emocjami przy inwestowaniu własnych pieniędzy. Jeżeli ktoś nam proponuje instalowanie aplikacji lub przesyła link możemy być pewni, że to oszustwo! Jeśli podejrzewamy, że doszło do oszustwa, jak najszybciej skontaktujmy się ze swoim bankiem. Należy również o podejrzeniach zawiadomić Policję. W przeciwnym razie możemy stracić często oszczędności życia. 

podkom. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy

Powrót na górę strony