Tymczasowy areszt dla 52-letniego mieszkańca powiatu trzebnickiego za znęcanie się nad matką
Trzebnicki sąd na wniosek prokuratury zastosował tymczasowy aresztowanie wobec 52-latka, podejrzanego o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad swoją matką. Mężczyzna nie zastosował się również do wydanego sądowego zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Trzebnicy.
W sobotę 1 lutego dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który posiadał sądowy zakaz zbliżania się do swojej matki oraz zakaz kontaktowania się z nią. Okazało się również, że wobec mężczyzny prowadzone jest postępowanie, które dotyczyło fizycznego i psychicznego znęcania się nad pokrzywdzoną.
Z informacji, które zdobyli mundurowi wynikało, że mieszkaniec powiatu trzebnickiego znajdując się pod wpływem alkoholu wszczynał awantury podczas, których ubliżał i poniżał słowami wulgarnymi swoją mamę. Był także wobec niej agresywny, szarpał i popychał kobietę. W dniu zatrzymania mężczyzna groził jej pozbawieniem życia. 52-latek noc spędził w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.
W tym czasie funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego trzebnickiej komendy zgromadzili materiał dowodowy. Kiedy mężczyzna wytrzeźwiał, usłyszał zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad swoją matką oraz niestosowania się do zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej.
Trzebnicka prokuratura wnioskowała o zastosowanie wobec mężczyzny najsurowszego środka zapobiegawczego o charakterze izolacyjnym, w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Trzebnicy, oceniając zebrany materiał dowodowy przychylił się do wniosku prokuratora. Teraz 52-letni mieszkaniec naszego powiatu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.
Zgodnie z kodeksem karnym, za znęcanie się grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a za niestosowanie się do sadowego zakazu, kara do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast mężczyzna czynu tego dopuścił się w warunkach recydywy będąc już uprzednio skazanym prawomocnym wyrokiem przez Sąd Rejonowy w Trzebnicy, w związku czym kara może zostać podwyższona nawet do 7 lat i 6 miesięcy.
Osoba doznająca przemocy, paraliżowana strachem, czuje się bezradna, nie wie do kogo zgłosić się po pomoc, a często jedna rozmowa z psychologiem, czy z policjantem pomoże wskazać odpowiednią drogę, w tym również możliwości prawne. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub na infolinię Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "NIEBIESKA LINIA" prowadzonego przez Stowarzyszenie „Niebieska Linia”, które oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod numerem telefonu: 800 12 00 02.
Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, nie bądź obojętny – zareaguj!
podkom. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy