Nie daj się okraść, zabezpiecz odpowiednio swój dom i posesję!
Dom, mieszkanie, pomieszczenie gospodarcze, w którym zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, może stanowić łakomy kąsek dla złodzieja. Trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania i kradzież naszej własności. Podpowiadamy jak można uniknąć takiego zagrożenia. Nierzadko złodziej nie potrzebuje dużo czasu, by nas okraść. Zadbajmy o mienie własne, a także sąsiada. W sytuacjach zagrożenia informujmy Policję.
Trzebniccy policjanci przestrzegają – szanowni Państwo, będąc czujnym, roztropnym i stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa ograniczacie możliwości działania włamywaczy. Bądźcie przezorni, a o wszelkich podejrzanych osobach natychmiast prosimy informować dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy lub najbliższą jednostkę Policji w całym kraju – tel. 47 87 242 00 lub 112 jest czynny całą dobę.
Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad poprawy bezpieczeństwa mienia przechowywanego w domach, garażach i pomieszczeniach gospodarczych:
- Uważaj na kręcących się w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd, zapamiętaj markę i numer rejestracyjny samochodu. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie Twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do włamania.
- Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na teren Twojej posesji np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy linii telefonicznej, sprzedaży węgla itp. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi nawet, jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
- Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich posesje. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi przy posesjach sąsiadów. Zwracaj uwagę na ujadające psy, hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące – zwłaszcza nocą – z terenu posesji.
- Zabezpiecz należycie drzwi i okna pomieszczenia, załóż dobre zamki i mocne kłódki. Wskazanym jest zamontowanie alarmu, domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne, (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.
- Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Te, które nie posiadają numerów, oznacz w miejscu niewidocznym swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
- Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy alkoholu, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego mieszkania zwłaszcza, jeśli mieszkasz samotnie.
- Opuszczając na dłużej posesję (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiada lub sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.
- Ubezpiecz swoją posiadłość, by w razie nieszczęścia, chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.
st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy