Kierował motorowerem pomimo sądowego zakazu i będąc po użyciu alkoholu
Wczoraj, 8 stycznia będący po użyciu alkoholu kierowca motoroweru został zatrzymany przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego trzebnickiej komendy powiatowej. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie wykazało wartość poniżej 0,5 promila alkoholu w organizmie zatrzymanego 38-latka, co stanowi wykroczenie. Jednak zatrzymany mężczyzna posiadał aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a złamanie tego zakazu jest przestępstwem. Teraz grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Wczoraj, 8 stycznia kilka minut przed godziną 10.00 na terenie gminy Zawonia policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego trzebnickiej komendy powiatowej zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem, gdyż jego styl jazdy wskazywał, że może być pod wpływem alkoholu.
Wynik przeprowadzonego badania wskazał, że 38-letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego miał 0,34 promila alkoholu w organizmie, co stanowi wykroczenie. Jednak po sprawdzeniu jego personaliów w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że mężczyzna posiada aktywny zakaz kierowania kierowania pojazdami mechanicznymi wystawiony przez Sąd Rejonowy w Trzebnicy, a złamanie tego zakazu jest przestępstwem.
Warto pamiętać, że:
Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
W myśl tych przepisów kodeksu karnego, kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.
Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Jednocześnie sprawa trafi do Zespołu ds. Wykroczeń trzebnickiej komendy, gdzie mężczyzna poniesie konsekwencje kierowani pojazdem mechanicznym po użyciu alkoholu z art. 87 Kodeksu Wykroczeń, który mówi: Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każdy siadając za kierownicę samochodu, na rower czy inny pojazd po alkoholu musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu.
st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy