Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia – porady Policjantów
Data publikacji 24.12.2024
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spotkań rodzinnych i odpoczynku. Jednak, aby ten wyjątkowy okres minął spokojnie i bezpiecznie, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo nas i naszych bliskich. Policjanci apelują o ostrożność i podpowiadają, na co zwrócić uwagę w tym szczególnym czasie.
Bezpieczeństwo na drodze
- Prowadź ostrożnie – Świąteczne podróże często oznaczają większy ruch na drogach. Zawsze dostosowuj prędkość do warunków atmosferycznych i bądź wyczulony na pieszych, którzy zwłaszcza na terenach podmiejskich i wiejskich często korzystają z poboczy dróg, a nie zawsze są dobrze widoczni.
- Pieszy powinien być widoczny – szybko zapadający zmrok ogranicza widoczność. Pamiętajcie o odblaskowych elementach dzięki, którym będziecie lepiej widoczni dla kierowców.
- Nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu – Pamiętaj, że nawet niewielka ilość alkoholu może wpłynąć na Twoje zdolności prowadzenia pojazdu. Jeśli planujesz spożywać alkohol, zorganizuj zastępczy transport z wyprzedzeniem.
- Przewoź prezenty i bagaż prawidłowo – Nieumocowane przedmioty w aucie mogą stanowić zagrożenie w razie gwałtownego hamowania.
Bezpieczeństwo w domu
- Nie zostawiaj włączonych światełek bez nadzoru – Choć choinka wygląda pięknie i migocze lampkami, pamiętaj, aby wyłączać je na noc lub gdy wychodzisz z domu. W przypadku zwarcia lub awarii prądu nasze choinkowe ozdoby mogą być przyczyną pożaru.
- Ostrożnie z ogniem – Jeśli korzystasz z tradycyjnych świec lub zimnych ogni, trzymaj je z dala od łatwopalnych materiałów, takich jak firany czy dekoracje. Zwracaj także szczególną uwagę na znajdujące się w ich pobliżu dzieci i zwierzęta.
- Zamykaj drzwi i okna – Przed wyjściem z domu zawsze upewnij się, że drzwi i okna są zamknięte. To szczególnie ważne, gdy wyjeżdżasz na dłużej, np. do rodziny. Poproś zaufanego sąsiada o doglądanie mieszkania lub domu.
Bezpieczeństwo dzieci i osób starszych
- Rozmawiaj z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa – Naucz je, jak postępować w razie zagubienia w tłumie, i przypomnij, aby nie rozmawiały z nieznajomymi. Świąteczny spacer lub wyprawa na jarmark będą dzięki temu bezpieczniejsze.
- Zadbaj o seniorów – Osoby starsze są szczególnie narażone na oszustwa, np. „na wnuczka” lub „na policjanta”. Uczul swoich bliskich, aby nie przekazywali pieniędzy obcym osobom i zawsze kontaktowali się z rodziną w razie podejrzanych sytuacji. Niestety przestępcy wykorzystują również czas Świąt na wyszukiwanie potencjalnych ofiar.
Bezpieczeństwo na spacerach i podczas zabaw zimowych
- Ostrożnie na lodzie – Na razie dodatnie temperatury sprawiają, że lodu w większości miejsc nie ma, ale pogoda lubi zmiany i warto pamiętać o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą duże ochłodzenie. Zamarznięte jeziora, rzeki czy stawy bywają wykorzystywane do zimowych zabaw, ale cienki lód jest niebezpieczny.
- Kontroluj zabawy dzieci na śniegu – Sanki, ślizgi czy inne zabawy powinny odbywać się z dala od ulic i skrzyżowań, w miejscach, w których nie odbywa się ruch samochodów.
Źródło: KSP