Kierujący samochodem, złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
Często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia samochodów. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Nieodpowiedzialnego mężczyznę czekają teraz konsekwencje prawne. Sprawa znajdzie swój finał w trzebnickim sądzie.
Wczoraj 21 listopada tuż przed godziną 16 w miejscowości Ozorowice policjanci ruchu drogowego trzebnickiej komendy zatrzymali do kontroli kierującego samochodem osobowym BMW. Za kierownicą siedział 29-letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego.
Sprawdzając dane mężczyzny w policyjnych bazach funkcjonariusze ustalili, że kierowca ten posiada aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy Wrocław-Fabryczna.
W związku z tym policjanci uniemożliwili kierowcy dalszą jazdę samochodem. Pojazd przekazano osobie przez niego wskazanej. Po zakończeniu przez policjantów czynności służbowych mężczyzna został zwolniony. Sprawa znajdzie swój finał w trzebnickim sądzie, gdzie nieodpowiedzialny mężczyzna poniesie konsekwencje prawne.
Warto pamiętać, że:
Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
W myśl tych przepisów kodeksu karnego, kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.
Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy