Bieżące informacje

„Bądź bezpieczny w sieci – nie daj się oszukać”. Debata społeczna przeprowadzona przez trzebnickich policjantów

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy zorganizowali debatę społeczną poświęconą zagadnieniu bezpieczeństwa w internecie pn. „Bądź bezpieczny w sieci - nie daj się oszukać”. Debata skierowana była do młodzieży klas maturalnych. Prelegenci poruszyli zagadnienia związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii tj. spoofing, phishing czy oszustwa na fałszywe inwestycje, zniszczony telefon czy kody BLIK. Istotną kwestią jaka została również poruszona w trakcie debaty było bezpieczeństwo w ruchu drogowym m.in. korzystanie z hulajnogi elektrycznej. Spotkanie odbyło się w auli Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Trzebnicy i zgromadziło blisko 70 osób.

Dzisiaj 29 października o godzinie 10.00 w auli Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Trzebnicy odbyła się debata społeczna pn. „Bądź bezpieczny w sieci-nie daj się oszukać”. Organizatorami przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji w Trzebnicy. Przed rozpoczęciem debaty, moderator spotkania tj. st. asp. Daria Szydłowska przywitała wszystkich uczestników oraz gości.

Spotkanie oficjalnie rozpoczął I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Trzebnicy nadkom. Daniel Panek, który poza wprowadzeniem w problematykę debaty, podziękował dyrektor PZS nr 2 Pani Małgorzacie Bogaczyńskiej za użyczenia miejsca przeprowadzenia debaty. Pan komendant przywitał również uczestników i prelegentów biorących udział w spotkaniu.

Jako pierwsza swoją prelekcję wygłosiła trzebnicka policjantka. Omówiła kwestie odnoszące się do tego jak przeciwdziałać przestępczości internetowej. W swoim wystąpieniu wyjaśniła zgromadzonej młodzieży jakie wyróżniamy metody działań oszustów z wykorzystaniem nowoczesnych technologi. Przybliżyła algorytm postępowania cyberprzestępców, którzy wyłudzają pieniądze za pośrednictwem kodu BLIK, fałszywych inwestycji w kryptowaluty, informacje o zniszczonym telefonie, spoofing czy phishing.  Treści teoretyczne przeplatane były realnymi przykładami zdarzeń, do których doszło ostatnio na terenie gminy Trzebnica. Omówiła również metody stosowane przez oszustów, tj. „na wnuczka”, „na policjanta” czy na pracownika banku”. W tym momencie policjantka zwróciła się z prośbą do zgromadzonej młodzieży, aby wykorzystali czas jaki będą w najbliższym czasie spędzać ze swoim dziadkami informując ich jak postępować w przypadku próby dokonania oszustwa. 

Następnie głos zabrał asp. Tomasz Fijał z Wydziału Ruchu Drogowego trzebnickiej komendy. Jak podkreślił w przepisach ruchu drogowego uregulowana została  kwestia m.in. bardzo popularnych hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego, które pojawiły się także na ulicach Trzebnicy. Wyjaśnił, że obowiązujące przepisy jasno określają zasady korzystania z tego typu urządzeń, a także wyszczególniają szereg praw i obowiązków, do których muszą się stosować zarówno ich użytkownicy, jak również inni uczestnicy ruchu drogowego. Funkcjonariusz przypomniał również przepisy z zakresu prawidłowego parkowania. 

Debata była doskonałą okazją do przypomnienia zasad funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.

Na zakończenie spotkania, każdy z uczestników wypełnił ankietę, której analiza pozwoli na wypracowanie wniosków przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych. 

st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy

  • Na zdjęciu od lewej strony stoi policjantka w mundurze służbowym, dyrektor szkoły kobieta w ubraniu cywilnym, komendant w mundurze służbowym oraz policjant ruchu drogowego w mundurze służbowym. Na rzutniku wyświetlana jest prezentacja na której znajduje się napis Komenda Powiatowa Policji w Trzebnicy debata społeczna "Bądź bezpieczny w sieci - nie daj się oszukać"
  • 4 mężczyzn siedzi przy stole tylko drugi od lewej jest ubrany po cywilnemu reszta w mundurach służbowcyh
  • Zgromadzona młodzież siedzi na krzesełkach tyłem do zdjęcia. Spotkanie odbywa się w auli szkoły
  • Wyświetlana prezentacja na rzutniku, gdzie opisane są 3 metody to jest na wnuczka, na policjanta i na pracownika banku
  • Policjant ruchu drogowego w mundurze służbowym
  • młodzież siedzi na krzesełkach tyłem do zdjęcia. Spotkanie odbywa się w auli budynku szkoły. Na ścianie wyświetlana jest prezentacja
Powrót na górę strony