Odpowiedzialność w realnym i wirtualnym świecie – policjanci na spotkaniu z seniorami
Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia seniorów. Dlatego trzebniccy policjanci bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, podczas których informują seniorów o czyhających na nich zagrożeniach. Tym razem funkcjonariusze mieli okazję spotkać się z osobami starszymi w Centrum Inicjatyw Lokalnych w Czeszowie. Wizyta miała na celu przekazanie im wiedzy na temat różnych metod działania oszustów, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu.
Niezwykle ważnym obszarem tematycznym, w ramach którego trzebniccy policjanci prowadzą spotkania, jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo seniorów.
W zorganizowanym spotkaniu z inicjatywy Pani Sołtys oraz prezesa Koła Gospodyń Wiejskich „Czeszowianki” udział wzięli trzebniccy policjanci, którzy rozmawiali z uczestnikami spotkania na temat bezpieczeństwa w różnych codziennych sytuacjach.
Trzebniccy funkcjonariusze przedstawili i omówili najbardziej powszechne metody, jakimi posługują się oszuści, którzy często bazują na zaufaniu, emocjach oraz poczuciu obowiązku. Doświadczeni mundurowi w swoim wystąpieniu omówili rodzaje przestępstw, m.in. „na wnuczka, policjanta czy przedstawiciela banku”. Policjanci szczegółowo omówili popularne w ostatnim czasie oszustwa polegające na legendzie „fałszywych inwestycji” oraz „na BLIK-a”. Funkcjonariusze podczas spotkania przedstawili również konkretne przykłady takich oszustw, w jaki sposób oszuści zdobywają zaufanie swoich ofiar oraz udzielili praktycznych porad, jak należy postępować w przypadku podejrzanych telefonów lub sytuacji, które mogą wskazywać na próbę wyłudzenia. Seniorzy zostali zapoznani z informacjami, jak uchronić siebie i bliskich przed utratą swoich oszczędności. Pamiętajmy, oszuści są bezwzględni. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji, zdobyć zaufanie i wykorzystać nieświadome, starsze osoby.
Podczas spotkania policjanci uczyli również seniorów, jak korzystać z aplikacji Moja Komenda, ułatwiającej kontakt z Policją, w tym z dzielnicowym oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która pozwala informować o zagrożeniach zaobserwowanych w miejscach zamieszkania, bez wizyty w jednostce Policji.
st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy