Trzebniccy policjanci zorganizowali i przeprowadzili ewaluacyjną debatę społeczną pn. „W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy Trzebnica”
Funkcjonariusze z trzebnickiej komendy zorganizowali debatę społeczną pn. „W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy Trzebnica”, która stanowiła ewaluację debaty zorganizowanej w listopadzie 2023 roku. Tematem przewodni było bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwo seniorów. Omówiono również zagadnienia związane z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. Poruszono również rekomendacje i zgłaszane problemy podczas listopadowego spotkania.
Celem organizowanych debat jest przede wszystkim dotarcie funkcjonariuszy Policji do mieszkańców i wysłuchanie ich uwag oraz sugestii na temat bezpieczeństwa i ewentualnych działań, które Policja powinna podjąć, aby stale dążyć do poprawy stanu bezpieczeństwa mieszkańców.
Wczoraj 9 maja w Urzędzie Gminy w Trzebnicy odbyła się debata społeczna pn. „W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy Trzebnica” zorganizowana przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy. Miała ona charakter ewaluacyjny, dlatego też mundurowi przedstawili mieszkańcom efekty działań podjętych po pierwszej debacie, która odbyła się w listopadzie 2023 roku.
Debata rozpoczęła się od wystąpienia Anny Cisak, która w imieniu Burmistrza Gminy Trzebnica przywitała zgromadzonych na sali licznie przybyłych mieszkańców.
Następnie Naczelnik Wydziału Prewencji trzebnickiej komendy aspirant Łukasz Matuszewski w imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Trzebnicy komisarza Grzegorza Maciąga przywitał gości oraz przedstawił strukturę organizacyjną komendy.
W dalszej części spotkania głos zabrał Kierownik Rewiru Dzielnicowych sierż. szt. Adrian Zalewski oraz zastępujący w tym dniu Naczelnika Wydziau Ruchu Drogowego asp. Sebastian Dudek. Omówili podjęte działania przez policjantów w związku ze zgłoszonymi rekomendacjami, które dotyczyły sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, przekraczania prędkości na ul. Korczaka oraz kontroli pojazdów tzw. „tuningowanych”.
W kolejnej części głos zabrała policjantka, która przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej edukowała mieszkańców jak ustrzec się przed oszustami, którzy często wybierają osoby starsze i samotne jako swoje ofiary. Szczegółowo omówiła najczęstsze metody stosowane przez oszustów, tj. „na wnuczka”, „na policjanta,prokuratora” czy na pracownika banku”. Przybliżyła algorytm postępowania cyberprzestępców, którzy wyłudzają pieniądze za pośrednictwem kodu BLIK, wiadomością przesłaną przez znajomego na portalu społecznościowym czy przy inwestowaniu w kryptowaluty. Treści teoretyczne przeplatane były realnymi przykładami zdarzeń, do których doszło ostatnio na terenie gminy Trzebnica. Policjantka apelowała, aby mieszkańcy byli asertywni i potrafili odmówić „udzielenia pomocy” osobie, której tożsamości nie są w stanie potwierdzić.
Debata była również doskonałą okazją do przypomnienia zasad funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjantka krok po kroku wskazywała w jaki sposób można nanieść odpowiednie zagrożenie w naszej najbliższej okolicy i w jaki sposób jest ono weryfikowane.
Następnie omówiona została aplikacja Moja Komenda jako narzędzie, które zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych jak również zapewnia szybki kontakt z dzielnicowym.
Zgromadzeni na miejscu mieszkańcy mieli możliwość wysłuchania Pani Agnieszki Zamirowskiej jako przedstawiciela Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Trzebnicy.
Główną częścią spotkania była dyskusja. Podczas wspólnej debaty policjanci odpowiadali na pytania zadawane przez słuchaczy, wyjaśniali niezrozumiałe dla nich zagadnienia. Na zakończenie spotkania, każdy z uczestników debaty wypełnił ankietę, której analiza pozwoli na wypracowanie wniosków przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych. Ponadto, policjanci wręczyli seniorom drobne upominki.
st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy