Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na finiszu przedświątecznych przygotowań trzebniccy policjanci apelują! Nie dajmy się zwieść przestępcom

Data publikacji 27.03.2024

Święta Wielkanocne to czas, w którym część z nas wyjeżdża, aby odwiedzić swoje rodziny. Zróbmy wszystko, aby przebiegły one w spokoju i bezpieczeństwie. Musimy pamiętać, że jest to okres kiedy złodzieje nie świętują. Przestępcy działają zarówno w świecie realnym jak i w wirtualnym. Pamiętajmy, że liczą na nasze rozkojarzenie, presję czasu i chęć szybkiego załatwienia różnych spraw. Trzebniccy policjanci przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa i radzą jak ustrzec się przed różnymi zagrożeniami w tym czasie.

ZABEZPIECZONE MIESZKANIE

Zanim rozpoczniemy świąteczny czas poza naszym miejscem zamieszkania, należy przygotować się do wyjazdu i odpowiedni zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie. Takim sposobem może być na przykład oprócz technicznych zabezpieczeń zapewnienie codziennej opieki zaufanej osoby. 

Przed wyjazdem musimy pamiętać aby dokładnie sprawdzić czy nasze okna i drzwi są pozamykane i zabezpieczone, szczególnie balkonowe. Pamiętajmy przede wszystkim o tych, które usytuowane są nisko tak jak garaże, komórki, piwnice czy altanki ogrodowe.

Jeżeli nasz dom posiada zabezpieczenia techniczne pamiętajmy, aby przed opuszczeniem domu je uruchomić.

Pamiętajmy o zachowaniu czujności. Sprawcy mogą dokonywać rozpoznania, wypytując sąsiadów czy ktoś jest w domu i kiedy ewentualnie wróci. Obce osoby chodzące bez celu po klatkach schodowych również powinny wzbudzić naszą czujność.

Numery rejestracyjne pojazdów, rysopis osoby podejrzanie się zachowującej, a nawet drobny szczegół może być niezwykle cenny w przypadku ustalenia sprawców, kiedy dojdzie już do włamania. 

Takich zgłoszeń można dokonywać anonimowo bezpośrednio u dyżurnego trzebnickiej jednostki pod numerem telefonu 47 872 42 00 lub 47 872 42 22.

BEZPIECZNA PODRÓŻ 

Policjanci ruchu drogowego będą czuwali nad bezpieczeństwem na drogach powiatu trzebnickiego. Zwrócą szczególna uwagę na kierujących pojazdami. Mundurowi egzekwować będą stosowanie się do ograniczeń prędkości, obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i używania fotelików do przewożenia dzieci. Eliminowani z ruchu będą również kierujący w stanie po spożyciu alkoholu, a także pojazdy niesprawne technicznie. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu, przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny samochodu, ustawienie świateł i wyposażenie.

BEZPIECZNE ZAKUPY 

Zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. Kieszonkowcy mają duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Pamiętajmy, że złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie, tworzą tzw. sztuczny tłok, aby móc łatwiej wejść w posiadanie naszych rzeczy. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel, dlatego wiedzą, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.

Pamiętajmy, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu. Korzystając z bankomatów wybierzmy urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej. 

Parkując samochód przed sklepami wybierajmy tylko dobrze oświetlone miejsca, korzystajmy z parkingów strzeżonych. Wysiadając pamiętajmy o zamknięciu pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Nie pozostawiajmy w samochodzie na widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów.

Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, dlatego robiąc zakupy przez Internet zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.
 
Podczas zakupów przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

  1. Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.
  2. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na „niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.
  3. Nie płaćmy „w ciemno” za towar. Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić.
  4. Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.
  5. Nie korzystajmy z przysyłanych linków. Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy czy banki.
  6. Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub pomimo, że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie Policję. 

W tym szczególnym czasie nie zapominajmy, że bezpieczeństwo, to nasza wspólna sprawa. Nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego sami nie stwarzajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja lub cyberoszusta, niezwłocznie należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji. 

st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy
 

Powrót na górę strony