Podejrzany o znęcanie oraz groźby karalne najbliższe 3 miesiące spędzi w więziennej celi
Chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą, policjanci skutecznie izolują sprawców, którzy zagrażają życiu lub zdrowiu swoich najbliższych. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy zatrzymali, a następnie osadzili w areszcie śledczym 28-letniego mieszkańca powiatu trzebnickiego podejrzanego o groźby karalne oraz znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi rodzicami.
Policjanci z trzebnickiej komendy zostali powiadomieni przez rodzinę o znęcaniu się psychicznym i fizycznym, którego wobec swoich rodziców miał się dopuszczać ich syn. Z relacji zawiadamiających wynikało również, że sprawca dopuszczał się również gróźb karalnych pozbawiania zdrowia i życia.
Do miejsca zamieszkania agresora natychmiast został skierowany policyjny patrol. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczenia dl zatrzymanych. Na podstawie dowodów zebranych podczas prowadzonego postępowania podejrzanemu przedstawiono zarzut znęcania fizycznego, psychicznego oraz gróźb karalnych wobec członków rodziny, których dopuścił się w ciągu ostatniego roku. Czynów tych najczęściej dokonywał, będąc pod wpływem alkoholu.
Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły do miejscowej prokuratury.
W piątek 22 marca zatrzymany w tej sprawie 28-latek został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Trzebnicy, gdzie usłyszał zarzuty. Prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonych, zwrócił się do trzebnickiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego.
Sąd po zapoznaniu się z aktami postanowił o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Jeszcze tego samego dnia mieszkaniec powiatu trzebnickiego został osadzony w areszcie śledczym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za znęcanie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, z kolei za groźby karalne grozi kara do 2 lat.
Trzebniccy policjanci apelują! Nie czekaj – przerwij przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy