Dwóch nietrzeźwych kierujących wyeliminowanych z ruchu
W miniony weekend policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Jednym z nich była 47-latka. Kobieta miała 1,5 promila alkoholu w organizmie i nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami ponieważ zostały jej one zatrzymane. Jednak rekordzistą w tym dniu okazał się 34-latek, który jechał i kierował motorowerem. Badanie alkomatem w tym przypadku wykazało ponad 2 promile. Za tak nieodpowiedzialną jazdę oboje odpowiedzą przed trzebnickim sądem. Pomimo wysokich kar dla kierowców na tak zwanym. „podwójnym gazie”, apeli medialnych oraz zwiększającej się świadomości kierujących w dalszym ciągu dochodzi do tego typu zdarzeń.
Niestety pomimo licznych apeli o rozsądek i nie wsiadanie za kierownice po alkoholu, nadal mamy do czynienia ze skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem kierujących.
W sobotę 27 stycznia kilka minut po godzinie 17.00 policjanci z Komisariatu Policji w Żmigrodzie podczas patrolu ulic miasta zwrócili uwagę na kierującego motorowerem. Jego styl jazdy wskazywał, że może on się znajdować w stanie nietrzeźwości. Po zatrzymaniu pojazdu do kontroli podejrzenia mundurowych szybko się potwierdziły. Od razu wyczuli od kierującego silną woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało, że 34-letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego jechał jednośladem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
W tym samym dniu około godziny 21.00 funkcjonariusze Komisariatu w Obornikach Śląskich zatrzymali do kontroli drogowej osobowe suzuki. Za kierownica pojazdu siedziała mieszkanka naszego powiatu. Przeprowadzone przez policjantów badanie trzeźwości wykazało, że 47-letnia kobieta ma w organizmie 1,5 promila alkoholu. Ponadto sprawdzenie w policyjnej bazie danych wykazało, że w ogóle nie powinna znajdować się na drodze, ponieważ ma zatrzymane prawo jazdy. Jednocześnie pojazd, którym się poruszała nie posiadał aktualnych badań technicznych.
Oba postępowania są w toku – teraz spawy będą wyjaśniać policjanci wydziału kryminalnego. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do 3 lat. Natomiast za niestosowanie się do orzeczonych środków prawnych tj. zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Jednak problem nietrzeźwości za kierownicą to nie tylko kwestia prawa i karalności. To przede wszystkim odpowiedzialność człowieka za zdrowie lub nawet życie własne i innych ludzi.
st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy