Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czad cichy zabójca – trzebnicka Policja ostrzega o ryzyku zaczadzenia

Data publikacji 12.01.2024

Sezon grzewczy w pełni, a wraz z nim zawsze wzrasta ryzyko pojawienia się śmiertelnych przypadków zatruć tlenkiem węgla (czadem). Do zdarzeń tego typu w blisko 100 procentach, dochodzi z uwagi na niewłaściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych. Przyczyną tragedii może być też niewiedza, zaniedbania, czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin. Nawet mając nowe urządzenia i regularne przeglądy specjalistów, warto posiadać czujnik ostrzegający np. dźwiękowo, o pojawiającym się zagrożeniu.

W okresie zimowy, podczas dogrzewania domów i mieszkań dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Trzebniccy policjanci od początku okresu grzewczego proszą o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie w kraju co najmniej kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń oraz instalacji grzewczych. Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które to występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. 

Szacuje się, że głównym źródłem zatruć jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać zarówno z ich nieszczelności jak i braku konserwacji (w tym czyszczenia). Może prowadzić to w konsekwencji do niedrożności przewodów. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu niebezpiecznego czadu. Tlenek węgla powstaje bowiem podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla: 

  • jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
  • blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powoduje przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Pamiętajmy, aby przeprowadzać regularne kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Ważne jest aby użytkować sprawne technicznie urządzenia.

Pamiętajmy, aby nie zatykać, ani nie zaklejać przewodów wentylacyjnych.

Pamiętajmy także, że tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

W trosce o własne bezpieczeństwo zawsze warto rozważyć zamontowanie w domu lub mieszkaniu tzw. czujek dymu i gazu. Koszt montażu takich urządzeń jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. Ostrzegając nas w porę, dają czas na ewakuację i podjęcie stosownych działań w porę – nim będzie za późno. W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy: 

  • zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
  • wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
  • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
  • jak najszybciej podać tlen,
  • jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
  • nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy.

Zapraszamy również do ponownego obejrzenia spotkania ze mł. bryg. Dariuszem Zajączkowskim, rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Trzebnicy, który w ramach spotkania Senior Online przekazywał cenne wskazówki dotyczące kontroli i właściwych zabezpieczeń przed zatruciem tlenkiem węgla. 

Link do spotkania - YouTube

st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy

Źródło: KWP Wrocław
 

Powrót na górę strony