Mieszkanka powiatu trzebnickiego oszukana metodą „na policjanta”
Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów są cały czas aktywni. Podszywają się pod policjantów, prokuratorów, członków rodziny czy znajomych. Zawsze jednak chcą, aby przekazać im pieniądze przez tajemniczego kuriera, porzucając na ulicy czy wykonując przelew. Trzebnicy policjanci apelują o maksymalną czujność, ostrożność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Pamiętajmy, że policjant nigdy nie będzie żądał od nas pieniędzy. Nie dajmy się nabrać na wymyślone historie, sprawdźmy wiarygodność informacji, zanim podejmiemy decyzję związaną z naszymi oszczędnościami. 85-letnia mieszkanka powiatu trzebnickiego uwierzyła w legendę oszustów i przekazała im 40 tysięcy złotych.
W piątek 8 grudnia mieszkanka powiatu trzebnickiego około godziny 18 usłyszała dźwięk telefonu stacjonarnego. W słuchawce głos kobiety, która płacząc prosiła ją o pomoc. Z uwagi na to, że rozmówczyni miała zrozpaczony głos, 85-latka nie była w stanie jej rozpoznać. Następnie do rozmowy włączył się oszust, który przedstawił się jako funkcjonariusz Policji. Rozmówca poinformował seniorkę, że jej córka jest sprawcą wypadku drogowego, a kobieta, którą potrąciła w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Mężczyzna instruował telefonicznie kobietę co ma zrobić, aby jej córka nie trafiła za kratki. 85-latka chcąc pomóc, zgodnie z instruktażem przygotowała całe oszczędności jakie posiadała, tj. 40 tysięcy złotych.
Po chwili do drzwi kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za kuriera, któremu mieszkanka powiatu trzebnickiego przekazała pieniądze. Oszust udający policjanta cały czas był z seniorką na linii, kazał jej czekać na córkę i nigdzie nie dzwonić po czym się rozłączył.
Kobieta po zakończonej rozmowie ubrał się i poszła do miejsca zamieszkania swojej córki. Kiedy zastała ją w mieszkaniu całą i zdrową okazało się, że nic takiego nie miało miejsca. W tym momencie zorientowała się, że padła ofiarą oszusta, wobec czego seniorka powiadomiła o całym zdarzeniu policję.
Trzebniccy policjanci apelują!
Funkcjonariusze Policji co do zasady nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach. Nigdy też nie żądają wypłaty pieniędzy, nie wnoszą o ich przekazanie, dokonanie wpłaty na określone konto, czy pozostawienie we wskazanym miejscu.
Policja apeluje o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przestrzegamy również przed przekazywaniem jakichkolwiek pieniędzy, czy innych rzeczy wartościowych osobom obcym.
Pamiętajmy, aby o takich sytuacjach, zdarzeniach rozmawiać z najbliższymi, a zwłaszcza seniorami, którzy wykorzystują ich łatwowierność i dobre serce. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy krewnych, że mogą do nich zatelefonować osoby podszywające się pod członków rodziny, policjantów, prokuratorów i przedstawicieli banków. Rozmawiajmy przy niedzielnym obiedzie, świątecznym spotkaniu czy w trakcie odwiedzin.
Rozmawiajmy nim będzie za późno!
st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy