Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja „Bezpieczny pieszy i rowerzysta” już jutro na drogach powiatu trzebnickiego

Data publikacji 30.05.2023

Pieszy i rowerzysta to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Niechronieni dlatego, że w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego nic ich nie chroni, nie mają pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych czy karoserii samochodu, która zamortyzowałaby uderzenie. Konsekwencje zdrowotne takich zdarzeń są często bardzo poważne, a niejednokrotnie kończą się tragicznie. Dlatego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego trzebnickiej komendy w dniu jutrzejszym przeprowadzą akcję ukierunkowane właśnie na tą grupę uczestników ruchu drogowego.

W środę 31 maja w trosce o poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci z trzebnickiej drogówki przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Bezpieczny pieszy i rowerzysta”. Podczas działań funkcjonariusze będą reagowali nie tylko na wykroczenia popełniane przez pieszych i rowerzystów, ale również kierowców stwarzających zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Głównym celem akcji jest poprawa stanu bezpieczeństwa zarówno pieszych jak i rowerzystów oraz ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego na terenie powiatu trzebnickiego.

Funkcjonariusze w trakcie jutrzejszych działań zwrócą szczególną uwagę na zachowanie się kierujących pojazdami wobec pieszych tj.

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną,
  • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim,
  • omijanie pojazdu przed przejściem dla pieszych,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w innych okolicznościach,
  • przekroczenie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych,
  • inne nieprawidłowe zachowania w stosunku do pieszych.

Zachowanie się kierujących wobec rowerzystów.

Nieprawidłowe zachowanie się kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz urządzeniami wspomagającymi ruch:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na drodze dla pieszych oraz chodniku,
  • inne nieprawidłowe zachowania użytkowników ruchu drogowego np. przewożenie innej osoby.

Nieprawidłowe zachowanie się pieszych tj.

  • niestosowanie po zmroku poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych,
  • naruszenie przepisów dotyczących ruchu pieszych po drogach dla rowerów,
  • wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd,
  • przebieganie przez jednię,
  • chodzenie po torowisku,
  • korzystanie przez pieszego z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jednię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych,
  • niestosowanie się do znaków drogowych dotyczących ruchu pieszych.

Apelujemy do pieszych i rowerzystów, aby dbali o swoje bezpieczeństwo!

Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni po zmroku znacznie lepiej widoczni. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów, i wcześniej może zmniejszyć prędkość aby bezpiecznie ominąć pieszego.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). 

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, którzy również powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie, a także nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski. W warunkach pogarszającej się widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. W warunkach złej widoczności światła należy włączyć. 

st. asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica
 

Powrót na górę strony