Dzielnicowy z wizytą w Szkole Podstawowej w Powidzku
Zajęcia profilaktyczne dla uczniów wszystkich klas przeprowadził w Szkole Podstawowej w Powidzku dzielnicowy sierż. szt. Franciszek Rześko z Komisariatu Policji w Żmigrodzie. Młodsze dzieci dowiedziały się wiele na temat bezpiecznego spędzania czasu w domu i szkole, bezpiecznej zabawy oraz uczyły się przepisów ruchu drogowego. Natomiast z uczniami klas starszych rozmawiał na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich i popełnianiu czynów zabronionych.
W czwartek 22 września sierż. szt. Franciszek Rześko spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Powidzku. Spotkanie z dziećmi poświęcone było bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Dzielnicowy z najmłodszymi dziećmi klas podstawowych, a także przedszkolakami omówił jak wyglądać powinna bezpieczna droga do szkoły. Policjant zwrócił uwagę młodych uczniów na zachowanie w szkole zgodne z obowiązującymi zasadami. Dzielnicowy przypomniał podstawowe zasady i przepisy jakie powinien przestrzegać pieszy uczestnik ruchu drogowego. Mundurowy przypomniał również o obowiązku noszenia zgodnie z obowiązującymi przepisami elementów odblaskowych.
Policjant zwrócił szczególną uwagę na dziecięca ufność w stosunku do osób obcych. Wyjaśnił jak powinno wyglądać prawidłowe zachowanie się dzieci w stosunku do osób obcych.
Następnie sierż. szt. Franciszek Rześko spotkał się z uczniami klas IV – VIII. Funkcjonariusz zapoznał młodzież z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim przejawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Dzielnicowy przypomniał o systematycznym uczęszczaniu do szkoły. Kolejnym tematem było coraz bardziej powszechne wśród młodzieży zjawisko cyberprzemocy. Funkcjonariusz uświadamiał użytkownikom komputera i Internetu, dlaczego ich bezpieczeństwo w sieci jest zagrożone bardziej niż innych. Opowiedział, jakie negatywne skutki niesie zupełnie swobodne korzystanie z powszechnych w dzisiejszych czasach portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych i jak im zapobiec. Były także przestrogi o skutkach prawnych przestępstw w sieci. Uczniowie dowiedzieli się m.in. co grozi za rozpowszechnianie w Internecie materiałów bez zgody autora, umieszczanie obraźliwych i wulgarnych informacji czy zdjęć.
Pogadanka miała na celu uświadomienie młodym ludziom, że zachowania zabronione pociągają za sobą konsekwencje prawne.
asp. Daria Szydłowska
KPP Trzebnica