Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podczas świątecznych spotkań z rodziną rozmawiajmy z seniorami o tym, jak nie dać się oszukać

Data publikacji 30.03.2024

"Halo, dzień dobry, tu policja, prowadzimy akcję przeciwko szajce, która okrada konta bankowe, Pani pieniądze są zagrożone, musi Pani natychmiast przekazać je w bezpieczne miejsce ..." - to tylko jedno z możliwych powitań, jakie mogą usłyszeć w słuchawce telefonu osoby starsze. Święta Wielkanocne to czas spotkań w rodzinnym gronie. To może być również bardzo dobra okazja, do przekazania naszym rodzicom, dziadkom informacji na temat działania oszustów, którzy nie próżnują i próbują okraść osoby starsze z całych ich oszczędności.

Trzebniccy policjanci zwracają się z apelem, aby w ten świąteczny czas, kiedy odwiedzamy naszą najbliższą rodzinę tj. rodziców, dziadków wspomnijmy również o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Przestępcy nie mają skrupułów, nie zastanawiają się nad tym, jaką tragedię sprowadzają na osobę, od której wyłudzają oszczędności życia, gromadzone latami przy wielu wyrzeczeniach. Seniorzy odmawiają sobie wielu przyjemności i odkładają większą sumę "na wszelki wypadek". Najbliższej rodzinie powinno zależeć na wzmocnieniu świadomości seniorów. Zwróćmy, jako rodzina, uwagę naszych dziadków, rodziców na tą najważniejszą kwestię, z której wynika, że ilekroć ktoś w słuchawce mówi o tym, że oszczędności trzeba przekazać na bezpieczne konto, bądź osobie, która się po nie pojawi, albo pozostawić w wyznaczonym miejscu, to powinna się im zapalić przysłowiowa "czerwona lampka". Policja bowiem, ani inne służby, nigdy nie nakażą wykonania takiej czynności komukolwiek, w imię jakiejkolwiek akcji.

Przypominamy!

Prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Nie poprzestają na kontakcie telefonicznym, oraz nie zwracają się do osób postronnych o pomoc w realizacji działań operacyjnych. W przypadku odebrania takiego telefonu należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić policję. Każdorazowo warto wszystko gruntownie sprawdzić i nie ulegać namowom ani groźbom przestępców.

Policja ostrzega!

  • nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu,
  • nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności,
  • nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje,
  • zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer,
  • pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom,
  • po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy,
  • zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować,
  • nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz,
  • zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje,
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta,
  • nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

    #ZnamTeNumery

st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy

Powrót na górę strony