Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w lutym na terenie powiatu trzebnickiego

Data publikacji 04.03.2024

Trzebniccy policjanci przypominają o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informację o zagrożeniu bez konieczności wychodzenia z domu. To narzędzie które pomaga społeczeństwu w komunikacji z policjantami i zwalczaniu zagrożeń. Funkcjonariusze nieustannie wykorzystują w służbie informacje od mieszkańców o występujących zagrożeniach.

W okresie od 01 do 29 lutego 2024 roku mieszkańcy powiatu trzebnickiego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa dokonali 154 zgłoszeń. Z danych wynika, że w lutym na terenie powiatu trzebnickiego było 127 zgłoszeń z zakresu ruchu drogowego, a 27 to zgłoszenia prewencyjne.

Najwięcej zgłoszeń za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania oraz niewłaściwej infrastruktury drogi.

Mundurowi sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Dokonują analizy ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. 

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, kontakt z Policją jest maksymalnie uproszczony. Do zgłoszenia wystarczy nam dowolne urządzenie, które ma dostęp do internetu. Może to być komputer, laptop czy smartfon. Aby dokonać zgłoszenia nie trzeba się nigdzie logować ani zakładać konta. Informację możemy wysłać przede wszystkim bardzo szybko i anonimowo.

Jak nanieść zgłoszenie?

Nic prostszego, wystarczy wejść na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po załadowaniu się strony zobaczymy mapę Polski. Klikamy plusik (+) w lewym dolnym rogu i wyświetlony zostanie cały katalog spraw, które możemy głosić za pomocą platformy. Należą do nich między innymi:  grupowanie się małoletnich, przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, dzikie wysypiska, zła infrastruktura drogi, dzikie wysypiska oraz inne kategorie. Można dodać samo zgłoszenie, ale zachęcamy do tego, aby krótko opisać występujący problem. Kiedy opiszemy zgłoszenie może nam to pomóc w rozpoznaniu sprawy. Można również dodać plik w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.



Co się dzieje później z moim zgłoszeniem?

Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci weryfikują je. Trafia ono do Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy lub do jednego z dwóch Komisariatów czy posterunku. Sprawą zajmą się funkcjonariusze, którzy obsługują dany rejon. Zgłoszenie sprawdzą policjanci służby patrolowej, dzielnicowi albo ruchu drogowego. Na miejscu zweryfikują prawdziwość zgłoszenia i jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia – zmienią jego status na „potwierdzone”. Wówczas kolor naszego zgłoszenia zmieni się z zielonego na czerwony. Od tego momentu policjanci rozpoczną czynności, które będą zmierzały do wyeliminowania zagrożenia. Oczywiście podjęte działania będą zależeć od konkretnej sytuacji. Jak tow wygląda, na przykład jeżeli zaznaczymy przekroczenie prędkości to na miejsce zostanie skierowany partol Wydziału Ruchu Drogowego w tym trzebnickiej grupy SPEED z miernikami prędkości i wideorejestratorem. Będą dyscyplinować osoby, które nadmiernie przekraczają obowiązującą w tym miejscu prędkość. 

Przypominamy mieszkańcom, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru 112.

st.asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy
 

Powrót na górę strony