Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czad cichy zabójca – trzebnicka Policja ostrzega o ryzyku zaczadzenia

Data publikacji 28.12.2023

Każdego roku w Polsce z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Trzebniccy policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

W okresie zimowym, podczas dogrzewania domów i mieszkań dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Trzebniccy policjanci od początku okresu grzewczego proszą o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych.

Szacuje się, że głównym źródłem zatruć jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać zarówno z ich nieszczelności jak i braku konserwacji (w tym czyszczenia). Może prowadzić to w konsekwencji do niedrożności przewodów. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu niebezpiecznego czadu. Tlenek węgla powstaje bowiem podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Pamiętajmy, aby przeprowadzać regularne kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Ważne jest aby użytkować sprawne technicznie urządzenia.

Pamiętajmy, aby nie zatykać, ani nie zaklejać przewodów wentylacyjnych.

Pamiętajmy także, że tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

Aby zapobiec zatruciom tlenkiem czadu możemy – dla naszego bezpieczeństwa i wszystkich pozostałych domowników - zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla. Zaalarmują nas w przypadku wystąpienia zagrożenia, dzięki czemu możemy uniknąć tragedii.

st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy
 

Powrót na górę strony