Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieudana próba oszustwa metodą „na pracownika banku” i „na prokuratora”. Kolejny raz apelujemy o zachowanie czujności przez mieszkańców powiatu trzebnickiego

Data publikacji 13.12.2023

Mając na uwadze nasze bezpieczeństwo trzebniccy policjanci apelują o rozwagę i ostrzeganie rodziny, czy też znajomych przed zagrożeniem jakim jest oszustwo. Jedna nierozważna, często naciskana pod presją czasu decyzja może przyczynić się do utraty oszczędności naszego życia. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, nie pozwólmy, aby fałszywy pracownik banku, funkcjonariusz policji czy prokurator odebrał nam nasze oszczędności.

Wczoraj do trzebnickiej komendy zgłosił się 51-letni mieszkaniec gminy Trzebnica. Mężczyzna poinformował, że w godzinach porannych telefonicznie skontaktowała się z nim kobieta, która przedstawiła się jako pracownik banku. Chciała uzyskać informację czy składał on wniosek o udzielenie kredytu gotówkowego w kwocie 50 tysięcy złotych. Kiedy mężczyzna zaprzeczył połączenie zostało zakończone. 

Po chwili do mieszkańca naszego powiatu z innego już numeru zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik działu bezpieczeństwa placówki bankowej. Oszust przekazał 51-latkowi, że w ostatnim czasie otrzymują wiele sygnałów dotyczących próby zaciągnięcia pożyczki przez nieuprawnione osoby na terenie Trzebnicy. W związku z czym jak najszybciej musi udać się do swojej placówki bankowej, jednak przed wejściem do budynku on przekaże mu kolejne instrukcje. Kiedy mężczyzna był już na miejscu na jego telefon komórkowy zadzwoniła osoba podająca się za Prokuratora Rejonowego z Warszawy. On z kolei poinformował 51-latka, że musi być bardzo ostrożny ponieważ uczestniczy w akcji prowadzonej przez policję, a on ją nadzoruje. Podszywający się po prokuratora oszust kazał mu ustalić jaką ma zdolność kredytową, a następnie złożyć wniosek o pożyczkę. Zabronił mu również rozmawiać oraz pytać o szczegóły kredytu ponieważ podejrzanym w tej sprawie jest właśnie pracownik banku. Kiedy mężczyzna zapytał się czy może zadzwonić na komendę w Trzebnicy w celu upewnienia się co do prowadzonej akcji, będący po drugiej stronie słuchawki oszust kategorycznie mu zabronił. 

W tym momencie do mieszkańca powiatu trzebnickiego dotarło, że prawdopodobnie nie rozmawia z pracownikiem banku ani prokuratorem, a z oszustem. Niezwłocznie rozłączył połączenie. W międzyczasie otrzymał również wiadomość tekstową o możliwości próby oszustwa. 

Oczywiście przestępcy nie chcieli dać za wygraną i jeszcze kilkukrotnie próbowali skontaktować się z mężczyzną. Na szczęście ta historia zakończyła się happy endem.

Reakcja mieszkańca gminy Trzebnica zasługuje na szczególne uznanie. To przykład dla innych, w jaki sposób należy się zachować w podobnej sytuacji. Przypominamy! Wiedza na temat oszustw i świadomość technik manipulacyjnych stanowią najlepsze zabezpieczenie. Dlatego tak często to powtarzamy. Rozmawiajmy o tych zagrożeniach również w domach. Jak nie stać się ofiarą oszustów? Oto kilka rad:  

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się np. za członka naszej rodziny, policjanta, prokuratora czy pracownika banku i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Pamiętajmy, że oszuści korzystając z metody tzw. spoofingu mogą podszyć się pod praktycznie każdy numer telefonu, w tym policji lub innych instytucji np. banku.
  • Policjanci przypominają, że nigdy nie informują osób postronnych o swoich działaniach, nigdy też nie żądają przekazania pieniędzy, ani nie pośredniczą w ich przekazywaniu. Wystarczy kontakt z najbliższą jednostką policji lub krewnym. Należy jednak pamiętać, aby w przypadku rozmowy telefonicznej skutecznie przerwać połączenie z dzwoniącym oszustem.

Pamiętajmy, aby kierować się zawsze zasadą ograniczonego zaufania!

st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy

Powrót na górę strony